mars 2017 | Ellendelin
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • PROFILE
    • CATEGORY
    • ARCHIVE
    • ABOUT ME
    • MY BUSINESS
    • E L L E N D E L I N
    Ellendelin
    Ellendelin

    Ellen Delin, tjugoett år från Göteborg.

    Här får ni läsa om allt - jag är inte blyg med att prata om mina känslor. Har ett brinnande intresse för hudvård, träning och kläder, vilket också kommer speglas av här. Ser framemot att få dela livet med er!

    Kontakta mig;
    email, Ellendelin.se@gmail.com
    instagram, Ellendelin_

    • Facebook
    • Instagram
    • Nouw

    Prenumerera

    Friyay happening

    31 mars 2017

    Gissa vad? Sista lektionen blev inställd. Typiskt. Det händer lite för ofta nuförtiden och jag vet inte om det beror på brist på kommunikation lärarna emellan eller om vikarie är ett bristyrke. Synd är det i alla fall, att det ska behöva gå ut över oss elever. Kan nästan känna stressen redan nu och jag kan inte säga att längtan finns där.

    Det är fredag - lika härligt varje gång! Det vanliga fredagsfirandet är igång igen, alltså tacos varje fredag. Denna helg är lika med jobbhelg och jag har varit bortskämd nog att få korta pass den här gången också. Fem timmar är precis lagom att jobba efter en hektiskt skolvecka.

    Till fredagsfika blev det chokladfondue med jordgubbar, ananas och kiwi. Jordgubbar hörrni, det var inte igår. Det är något speciellt med kombinationen jordgubbar + choklad. En alldeles perfekt kombo för smaklökarna.

    Just nu sitter jag på min matta och lyssnar på R. Kelly samtidigt som nya spellistor skapas. Lite nya träningslåtar och en helt ny lista för att få igång vardagsmotivationen. Bara glada och peppande låtar. Jag kanske kan dela den med er när listan är klar. Vad tycker ni om det? Börja med låten ovan. Så underbart härligt låt!

    • 7
    • Postad i: posted_inVardagen

    Gillar

    Kommentarer

    Smögen abstinens

    31 mars 2017

    God morgon hjärtan!

    Just idag önskar jag mig tillbaka till lugnet och den stressfria andan ute vid kusten. Känner mig trött på skolan när lektionerna är inställda och man bara sitter av tiden. Köpte mig en kaffe och har precis gjort den sista uppgiften som låg på att-göra-listan. Nu är jag klar och det är så jäkla skönt! Förhoppningsvis är inga fler lektioner inställda idag, fast det är skönt att sluta lite tidigare än fyra på fredag är det så mycket man måste ta igen sen.

    • 2
    • Postad i: posted_inVardagen

    Gillar

    Kommentarer

    Dåligt väder, intervaller och dans

    30 mars 2017

    Hej vänner! Sitter på bussen påväg hem från både shopping och träning. Längesedan jag var på gymmet faktiskt. Nu när det varit fint väder ett tag har det lockat mer att vistas utomhus. Solen är härligare än ett svettigt gym. Hur som, idag brände jag av ett konditionspass fyllt med magövningar tillsammans med Josefin. Blev massor av intervaller - älskar! Förutom träning efter skolan har dagen nästan enbart bestått av dans. Började dagen med inställd lektion och lektionen på eftermiddagen skulle också vara inställd, men vi utnyttjade tiden åt att koreografera till en koreografi vi ska uppträda med på måndag. Extra roligt att vi gjort allting själva den här gången!

    Förresten, jag fick med mig ett par jeans hem!

    • 7
    • Postad i: posted_inVardagen

    Gillar

    Kommentarer

      Ellendelin

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-01-13 15:53