En lista + tillbakablickar
Veckans mående
Den veckan startade med en härlig långhelg och jag tog det bara lugnt på valborg, vilket verkligen behövdes. Jag har kämpat en del med min magkatarr som smugit sig fram. Just nu ligger nog mycket underliggande stress och ångest inför studenten, som sedan sätter sina spår fysiskt.
Veckans jobb
Veckan avslutades faktiskt med en sista jobbhelg på max. Nu är jag ledig i två veckor innan mitt nya jobb sätter igång. Kul!
Veckans läskigaste
Att säga upp sig. Fy. Det gick ju bra, min chef är fantastisk, men bara känslan är nästan lite läskig.
Veckans godaste måltid
Igår åt vi en en underbar kyckling med ris, currysås och mammas paradsallad. Det är få saker som slår ris och curry.

Veckans tråkigaste
Att den sista dansföreställningen någonsin med klassen sker nu på tisdag/onsdag. Jag om någon kommer gråta, mycket.
Veckans bästa
Att jag har sagt upp mig. Det tog nästan ett år att hitta nytt jobb som var bättre än mitt förra, men när allting full på plats gick det väldigt smidigt.
Veckans klädesplagg
Skor kanske inte hör hemma i kategorin klädesplagg, men ingen är lyckligare än mig som äntligen fått tag på ett par Filaskor.

Veckans låt
Work on it med Alicia Keys. (länk)
Veckans mysigaste
Valborgsdagen när jag fick umgås med bästis efter ganska många veckor ifrån varandra.
Veckans boost
Alla inlämningar är snart avklarade och då är allt som har med skolan, förutom själva närvaron, slut. Förstår ni? Kan nästan inte fatta det själv.